JXTC Ethos - шаблон joomla Видео
Помилка
  • XML Parsing Error at 1:89. Error 9: Invalid character
  • XML Parsing Error at 1:128. Error 9: Invalid character

 - Яку роль буде відведено Україні у Новій стратегічній концепції НАТО?

 - Я б не рекомендував підходити до цього питання з точки зору пошуку ролі України у новій концепції. Доцільніше було б з'ясувати, чи відповідає концепція інтересам України, яка має історію майже двадцятирічної тісної співпраці із союзниками Альянсу. До того ж, головним питанням наразі не є перспектива членства, оскільки Україні гарантовано місце в НАТО за умови досягнення певних критеріїв. Мова йде про те, які зміни у самому Альянсі найкраще відповідають інтересам України на даному етапі, і чи хоче вона інвестувати у колективну безпеку, отримуючи від цього певні переваги. Еволюція партнерських відносин, однак, має виключну важливість для України. Свого часу ініціатива "Партнерство заради миру" була надзвичайно успішною, оскільки дозволяла зорієнтувати учасників на ідеї демократії та колективної безпеки. Проте, відтоді змінилися реалії, виклики, кількість самих партнерів Альянсу. Виникла необхідність і у вдосконаленні механізмів співпраці Організації із партнерами поза її межами. Однак сьогодні, на мою думку, для України важливо бачити, що її партнери готові відверто обговорювати широке коло проблемних питань і перш за все - щодо можливих реальних ризиків та загроз. Такий діалог повинен зосереджуватися не на символічних кроках, на кшталт політичних комюніке, а на практичних зусиллях, спрямованих на протистояння викликам та запобігання кризовим явищам. Варто зазначити також, що Україна робить свій внесок у розробку нової стратегічної концепції як на урядовому рівні, так і шляхом залучення провідних експертів, перш за все - у безпековій сфері. Вони знаходяться у постійному діалозі зі своїми колегами із країн-членів Альянсу, а координується ця робота Центром імені Разумкова. Фахівці допомагають сформувати уявлення про те, з якою організацією Україна б хотіла співпрацювати і частиною якої структури хотіла б стати.

 - Які практичні кроки доцільно вживати новому українському керівництву в контексті подальшої співпраці з НАТО?

 - Я вважаю, що для України було б доцільно долучитися до обговорення питань, пов'язаних зі створенням системи протиракетної оборони. Подібні дискусії не один рік точаться між Росією та НАТО. Це не означає, що слід прямо зараз вдаватися до практичних кроків щодо розміщення елементів ПРО, однак варто брати участь у подібному діалозі в контексті того, яким може бути її внесок та якими можуть бути можливості захисту української території. Не можу не згадати й про втрачені можливості. Одна з них пов'язана із відкриттям другого транспортного коридору відправки до Афганістану вантажів невійськового призначення. Росія має з цього відчутні комерційні переваги, в той час як в Україні вирішення цього питання блокувалося роками.

 - Повертаючись до питання розширення НАТО. Дискусії навколо цієї проблеми в Вашингтоні та Брюсселі останнім часом не обходяться без посилання на позицію Росії. Держсекретар США Хілларі Клінтон серед пріоритетних завдань Альянсу назвала "переконати Росію, що розширення НАТО не є загрозою для РФ ". З чим Ви це пов'язуєте?

 - Я б послався тут на заяву Генерального секретаря НАТО, який під час зустрічей у Вашингтоні іще раз дав чітко зрозуміти: двері організації для України та Грузії відкриті. Росія часто згадується тому, що її позиція відносно розширення завжди була й залишається надзвичайно категоричною. Проте, метою НАТО не є участь у геополітичному протистоянні з Росією. Тому союзники вважають за потрібне роз'яснити, що їхні кроки у жодному разі не загрожують стабільності та безпеці в регіоні. Однак, я повністю переконаний - якщо Україна та Грузія доведуть свою відповідність критеріям членства, здатність підтримувати принципи Договору, вони зможуть стати членами організації. На жаль, деякі політичні сили в Україні протягом років інтерналізували зовнішньополітичні питання як стосовно відносин з Росією, так і щодо співпраці з НАТО. Реалії ж полягають в тому, що чим ефективніше Київ вибудовуватиме добросусідські відносини з Москвою, тим швидше Україна інтегруватиметься в західні структури. Варто також зрозуміти одну істину - міцна демократія, відкрита економіка, реформований енергетичний сектор та інституції національної оборони стануть кращим гарантом безпеки для української держави, аніж пошуки будь-яких політичних гарантій. Для Альянсу важливо, щоб Україна була успішною, що сприятиме стабільності в регіоні. Таку Україну союзники Альянсу та народи цих країн безперечно підтримуватимуть і, якщо виникне така необхідність, захищатимуть як члена своєї спільноти.

 Вашингтон

Розмову вела Наталія Буквич

(УКРІНФОРМ)

Адреса статті: http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=876270